سرگرمی شماره میلیون سهام عدالت سامانه سهام عدالت

سرگرمی: شماره میلیون سهام عدالت سامانه سهام عدالت اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی اگر با احمدی‌نژاد برخورد کنند، یک مسئله است و اگر نه، مشکلی بدتر / پزشکیان

نایب رییس نخست مجلس در تحلیل واکنش‌ها احمدی‌نژاد در ماه‌های اخیر، تاکید دارد که خصائل و ویژگی‌های او تغییری نکرده، فقط زمانی علیه هاشمی و ناطق انتقاد می‌کرد و ح

اگر با احمدی‌نژاد برخورد کنند، یک مسئله است و اگر نه، مشکلی بدتر / پزشکیان

پزشکیان: اگر با احمدی نژاد برخورد کنند، یک مسئله است و اگر نه، مشکلی بدتر

عبارات مهم : برخورد

نایب رییس نخست مجلس در تحلیل واکنش‌ها احمدی نژاد در ماه های اخیر، تاکید دارد که خصائل و شاخصه های او تغییری نکرده، فقط زمانی علیه هاشمی و ناطق انتقاد می کرد و حالا علیه کسان دیگری اعتراض دارد. پزشکیان در عین حال اعتقاد است رسانه ها و افرادی که زمانی از احمدی نژاد تمجید می کردند نیز در اوضاع امروز مقصرند.

به گزارش ایلنا، بازداشت اسفندیار رحیم مشایی یار غار محمود احمدی نژاد در پی آتش زدن دادنامه ۷۷ صفحه ای حمید بقایی دیگر رفیق گرمابه و گلستان رییس جمهور پیشین، ازجمله مهمترین اخبار آخرین روزهای سال گذشته بود. اتفاقی که در شرایطی، بلافاصله با تصویر العمل احمدی نژاد مواجه شد که این ۳ سیاستمدار تقریباً تمام طول مدت سال ۹۶ را به انتقاد صریح و بی سابقه از قوه قضاییه پرداختند.

اگر با احمدی‌نژاد برخورد کنند، یک مسئله است و اگر نه، مشکلی بدتر / پزشکیان

مسعود پزشکیان نایب که در دولت دوم سیدمحمد خاتمی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را عهده دار بود، بعد از دو، سه سال دوری از عالم سیاست، با شروع به کار مجلس هشتم از سال ۸۷ و همزمان با آخرین سال دوره اول احمدی نژاد وارد پارلمان شد و از آن وقت تا آخرین روزهای کار احمدی نژاد در نیمه ۹۲ و البته بعد از آن تا به امروز، ازجمله منتقدان جدی سیاست های رییس دولت نهم و دهم بوده است.

پزشکیان که حالا از وقت شروع به کار مجلس دهم، با رای فراکسیون امید و طیفی از نمایندگان میانه رو، در مقام نایب رییس نخست مجلس بیش از گذشته تاثیرگذار هست، اعتقاد است علت این که پدیده احمدی نژاد این چنین بحرانی شده، سکوت توام با تحمل عده ای و حمایت همراه با تعریف و تمجید گروهی دیگر از سیاسیون هست. پزشکیان در عین حال، به عملکرد رسانه ها نیز انتقاد دارد و سکوت بعضی رسانه ها درقبال قانون شکنی های گاه و بیگاه احمدی نژاد را در وقوع این بحران بی تاثیر نمی داند. در ادامه مشروح گفت وگوی ایلنا با نایب رییس مجلس را می خوانید.

نایب رییس نخست مجلس در تحلیل واکنش‌ها احمدی‌نژاد در ماه‌های اخیر، تاکید دارد که خصائل و ویژگی‌های او تغییری نکرده، فقط زمانی علیه هاشمی و ناطق انتقاد می‌کرد و ح

کسانی که از احمدی نژاد ناراحتند، زمانی که به هاشمی و ناطق انتقاد می کرد، خوششان می آمد

پس از صدور و انتشار دادنامه مفصل آقای بقایی و محکومیت این صورت نزدیک به رییس دولت نهم و دهم، آقای مشایی هم در روزهای نهایی اسفندماه سال گذشته بازداشت شد. تحلیل شما از این پرسشها چیست؟

واقعیت این است که بنده از علت این کارها باخبر نیستم. ولی آن چه مسلم است رفتاری که حالا منجر به بازداشت این افراد شده، واکنش‌ها تازه ای نیست. واکنش‌ها آقای احمدی نژاد و نزدیکانش از ابتدا همین طور بود. احمدی نژاد انسانی است با همین خصلت ها و واکنش‌ها مشخص. با این تفاوت که زمانی به آقای هاشمی رفسنجانی گیر داده بود یا به آقای ناطق نوری حمله می کرد و چون عده ای از این رویکرد احمدی نژاد خوششان می آمد، می گفتند او آدم خوبی هست. حالا که آن ها از بین بردن شده است یا به هر علت نیستند و آیت الله هم که به رحمت خدا رفته هست، احمدی نژاد به عده ای دیگر گیر داده و می دهد.

با این حساب به نظرم، واکنش‌ها احمدی نژاد امروز عوض کردن نکرده هست. خصلت و واکنش‌ها احمدی نژاد و تیمشان همواره همین گونه بوده و شخصاً اعتقاد دارم اتفاق جدیدی نیافتاده است.

اگر با احمدی‌نژاد برخورد کنند، یک مسئله است و اگر نه، مشکلی بدتر / پزشکیان

منظورتان این است که چون امروز به افراد دیگری انتقاد می کند، اوضاع عوض کردن کرده است.

تفاوتی در افراد نیست. اتهام زدن به هر کسی از نظر اعتقادی نادرست هست. ایراد این جاست که اگر کسی به او اتهام می زنند، دشمن یا رقیب مان باشد، بگوییم اشکال ندارد و کار خوبی است ولی اگر به خودمان و دوستانمان اتهام زدند، بگوییم بد است.

نایب رییس نخست مجلس در تحلیل واکنش‌ها احمدی‌نژاد در ماه‌های اخیر، تاکید دارد که خصائل و ویژگی‌های او تغییری نکرده، فقط زمانی علیه هاشمی و ناطق انتقاد می‌کرد و ح

نمی شود هر لحظه پرونده افراد را در جیب نگه داشت!

اتهام زنی به هر نوع و به هر شکل نادرست هست. اگر کسی پرونده ای از تخلف کسی دارد، آیا به دادگاه ارائه نمی کند. مگر می شود هر لحظه پرونده افراد را در جیب نگه داشت. هر کس جرمی داشته، حتی اگر ۸ سال رییس مملکت بوده هست. اصلاً پیش از این که رییس شود، باید به دادگاه ارائه کند. این درست نیست که ابتدا در فضای افکار عمومی اعلام کند که علیه بعضی افراد پرونده دارم و هیچ گاه هم این پرونده ها و اسناد را علنی نکند که براق شود. همین طور نادرست است که کسی هم به او نگوید آیا این پرونده ها را دست خود نگه داشته ای!

انگیزه و نشانه آقای احمدی نژاد از طرح این پرسشها چیست؟ درواقع به لحاظ سیاسی، چه تحلیلی پشت این کارها احمدی نژاد و نزدیکانش است؟

اگر با احمدی‌نژاد برخورد کنند، یک مسئله است و اگر نه، مشکلی بدتر / پزشکیان

البته من انگیزه خوان نیستم ولی همان طور که گفتم، تفاوتی در کلیت رویکرد و مواضع احمدی نژاد و تیمش نمی بینیم. خصلت همان خصلت است و تفاوتی ندارد که جایگاه افراد کجاست. شاید چون یک زمانی احمدی نژاد و نزدیکانش در قدرت بودند، عده ای از این حرف هایشان خوششان می آمد و همچنین شاید چون نوک پیکان انتقادات احمدی نژاد به سمت کسان دیگری بود که به تصور این ها باید از بین بردن می شدند، چیزی نمی گفتند.

باید از همان ابتدا از احمدی نژاد به خاطر اتهام زنی هایش مدرک می خواستند

معتقدم نوع و نحوه بیان مدعیات احمدی نژاد به گونه ای است که از ابتدا باید از او علت و مدرک و حجت می خواستند. آیا و به چه حقی می توانست پرونده ها و دلائل مدعیاتش را پیش خود نگه دارد. اگر کسی رانت ذلت کرده، رشوه گرفته یا به هر شکلی تخلف کرده، آیا همچنان در عرصه باقی مانده و مورد برخورد قضایی قرار نگرفته است.

احمدی نژاد آمد و گفت که عده ای ۲۷ سال در این کشور خوردند و بردند و دزدیدند

ما شاهد بودیم یک نفر آمد و گفت که عده ای ۲۷ سال در این کشور خوردند و بردند و دزدیدند و بعد هم خود این فرد مدعی تبدیل به رییس مملکت شد ولی کسی نگفت حالا که رییس جمهور شدی، بیا این هایی که گفتی را به دادگاه ارائه کن که این افراد را محاکمه کنند.

کسانی که زمانی از احمدی نژاد تمجید کردند، باید پاسخگو باشند

چرا نگفتند؟ آیا از احمدی نژاد همان وقت خواسته نشد که مستنداتش را به دادگاه بدهد؟!

این را باید از همان کسانی بپرس که این حرف ها را زدند و از احمدی نژاد تمجید کردند و بعد هم نخواستند مدعیاتش را اثبات کند.

چه کسانی بودند؟ شما که می دانید بگویید چه کسانی آن وقت درقبال واکنش‌ها احمدی نژاد سکوت کردند؟

شما که خودتان می دانید. اصلاً همه رسانه ها! بروید از خودتان بپرسید آیا این همه سال از احمدی نژاد و رفتارش تعریف و تمجید کردید!

هرکس روند پیشرفت احمدی نژاد را تایید کرده، مقصر است

رسانه های بسیاری به خاطر انتقاداتشان علیه احمدی نژاد مورد برخورد قرار گرفته و تعطیل شدند. جنابعالی در نمایشگاه مطبوعات سال گذشته هم هنگامی که میهمان غرفه ایلنا بودید، همین مسئله را مطرح کردید، درحالی که خبرگزاری کار یک سال در دولت احمدی نژاد در توقیف بود. همان طور که می دانید آن وقت با رسانه های منتقد برخورد قهری صورت می گرفت.

شما تعطیل شدید ولی بسیاری از رسانه ها هم سکوت کردند. هر کس که این روند را تایید کرده، مقصر است و شما می توانید به عنوان خبرنگار اسامی این افراد را احصاء و منتشر کنید.

اگر با احمدی نژاد برخورد کنند، یک مسئله است و اگر نه، مشکلی بدتر

امکان برخورد قضایی با شخص احمدی نژاد وجود دارد؟

به هر حال اگر برخورد کنند، یک مسئله است و اگر برخورد نکنند هم مشکلی بدتر پیش خواهد آمد.

درصورت برخورد با احمدی نژاد چه مشکلی وجود دارد؟

این که بسیار روشن هست. ببینید در همین جامعه و نزد همین افکار عمومی، کسی که رییس جمهور مملکت بوده را مورد تمجید قرار داده و گفتیم اصلاً مشابه او نیامده و نماینده امام وقت (عج) است و پول هایی هم که به مردم می داده، از آن امام وقت (عج) بوده هست. حال همین فرد را بگیریم و به زندان بیاندازیم، مشکلی پیش نخواهد آمد؟! آیا مردم نمی گویند شما چطور نتوانستید این آدم را بشناسید!

بسیاری از حرف هایی که احمدی نژاد می زند، حرف مردم است

با این حساب، نگرانی از پایگاه اجتماعی حامی احمدی نژاد باعث این عدم برخورد نیست؟

آن هم عنوان دیگری است و سر جای خود حائز اهمیت هست. به هر حال بعضی از مردم از احمدی نژاد خوششان می آید و بسیاری از حرف هایی که می زند نیز حرف همین مردم هست. در نتیجه اگر برخوردی صورت گیرد، مردم می گویند چون احمدی نژاد حرف ما را می زد، او را گرفته اند.

عدالت یعنی تفاوتی میان قومیت، جنسیت، دین و مذهب افراد قائل نشویم

آیا این دلیلی قانع کننده جهت عدم اجرای عدالت است؟

ما اگر عدالت را اجرا می کردیم، به اینجا نمی رسیدیم. عدالت این نیست که فقط در مورد یک فرد و یک عنوان اقدام کنیم. عدالت یعنی در جامعه ای که زندگی می کنیم، بین قومیت، جنسیت، دین و مذهب افراد تفاوت قائل نشویم و به دنبال توسعه هماهنگ و پایدار باشیم. آیا ما چنین کرده ایم؟!

نظر خودتان به عنوان یکی از مسئولان کشور چیست؟!

شما (رسانه ها) هم آن چنان که باید به ما گوشزد نکردید. ما همه در یک کشتی نشسته ایم. اگر کسی بگوید دیگری نکرده، او هم می گوید نفر سوم کوتاهی کرده هست. هر کس باید در حد توانش آن چه می تواند انجام دهد.

واژه های کلیدی: برخورد | پرونده | رسانه ها | احمدی نژاد | تعریف و تمجید | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs